Pierwsza konsultacja
psychologiczna
Co się dzieje podczas pierwszego spotkania z psychologiem?
Jak się przygotować? O co będę pytany?
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Mimo tego, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychologa, to wciąż dla sporej grupy ludzi to pierwsze spotkanie ze specjalistą wzbudza często znaczne obawy. Część osób potrzebujących wsparcia psychologicznego, rezygnuje z konsultacji na przykład z powodu strachu przed nieznanym czy też z powodu niepewności co do tego, co tak naprawdę dzieje się podczas pierwszej wizyty u psychologa.
Jaki jest cel pierwszej konsultacji
psychologicznej?
- Poznanie problemu klienta, wstępna diagnoza i ustalenie dalszych możliwych kroków pomocy psychologicznej.
Podczas pierwszego spotkania, psycholog przeprowadzi konsultację, która pomoże w lepszym zrozumieniu Twojego problemu i spojrzeniu na Twoją sytuację z szerszej perspektywy.
- Psycholog może posłużyć się metodami wywiadu psychologicznego lub testami diagnostycznymi, chociaż najczęściej spotkanie będzie przebiegało na rozmowie.
- Na końcu spotkania, psycholog podzieli się z Tobą swoimi spostrzeżeniami oraz pozostawi przestrzeń na wspólne zastanowienie się nad najlepszymi dla Ciebie kierunkami działania.
Jakich pytań mogę się spodziewać?
-
Podczas pierwszej wizyty możesz spodziewać się pytań, które pozwolą na zebranie informacji o Tobie i o zgłaszanym przez Ciebie problemie – psycholog będzie chciał poznać Twoją sytuację życiową. Z pewnością spyta, co jest powodem wizyty i w czym może Ci pomóc. Możesz usłyszeć między innymi pytania takie jak:
- Od kiedy trwa Twój problem?
- Jakich doświadczasz objawów?
- Czy ten problem pojawiał się wcześniej?
- Jak sobie radzisz?
- Co chciałbyś zmienić w wyniku spotkań z psychologiem?
Pierwsza wizyta online - jak się przygotować?
-
Do spotkania z psychlogiem, nie musisz się specjalnie przygotowywać.
Wystarczy, że zadbasz o swój maksymalny komfort!
Nie obawiaj się, że niektóre rzeczy będzie Ci trudno opisać czy też nazwać rzeczy po imieniu. Specjalista, zadając odpowiednie pytania pomoże Ci w określeniu tego co przeżywasz.
- Każdego psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa - także wszystko to co powiesz będzie z nim bezpieczne.
- Psycholog nie będzie na Ciebie naciskał i nakłaniał do omawiania tematów, na które po prostu nie jesteś jeszcze gotowy.
- Najważniejszy jest Twój komfort i bezpieczeństwo - wybierz zaciszne miejsce, z dala od domowników.
- Jeśli tego potrzebujesz - zaopatrz się w szklankę wody lub coś ciepłego do picia 🙂
Pierwsze spotkanie - czym się różni od kolejnych?
- Pierwsze konsultacje (zazwyczaj 1-3), skutkują powstawieniem wstępnej diagnozy przez psychologa i rozpoznaniem przez klienta aspektów, nad którymi chciałby dalej pracować.
- Może się też okazać, że pierwsza konsultacja będzie wystarczająca dla Twoich potrzeb i na tym etapie zakończy się Twoja współpraca z psychologiem.
- Jeśli natomiast, razem z psychologiem zadecydujecie o kontynuowania współpracy - specjalista przedstawi Ci dokładny plan pomocy i poinformuje o dalszej możliwości współpracy.
- Może się też okazać, iż psycholog z różnych powodów (działając w trosce o Twoje dobro) poleci Ci skorzystanie z usług innego specjalisty.
Pierwsza wizyta - kiedy się zgłosić?
Jeżeli zmagasz się z sytuacją, której nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie, przeżywasz trudny okres w życiu, nie czerpiesz radości z codzienności lub doświadczasz cierpienia to psycholog będzie mógł Ci pomóc. Nawet w sytuacji, kiedy jest Ci trudno określić co się z Toba dzieje, nie wahaj się umówić na konsultację.
Skąd mam wiedzieć, że powinienem skorzystać ze wsparcia psychologa? Teraz jest ten moment – odpowiedź, pod którą zdecydowanie podpisałaby się większość specjalistów. Jeśli się nad tym od jakiegoś czasu zastanawiasz i pewne rzeczy się po prostu nie zmieniają, to właśnie najprawdopodobniej wtedy, warto poszukać pomocy u specjalisty.